Odwołanie – wysokie koszty

przez Jakub Baraniewski dnia 31 sierpnia 2012

Ostatnio zgłasza się do mnie sporo osób, z różnych części Polski, w sprawach stosunkowo niewielkich przetargów (ok.100 – 200 tys. zł.

Najczęściej  – w mojej ocenie – ich stanowisko w sprawie jest zasadne.

Wszyscy oczywiście są bardzo „zapaleni” do składania odwołania.

Do czasu uświadomienia im wysokości kosztów postępowania i konieczności poniesienia ich natychmiast.

Wpis od odwołania wynosi od 7 500 zł do 20 000 zł i są to „sztywne” kwoty, nie stanowiące ułamka od wartości przedmiotu sporu.

Oczywiście w przypadku powodzenia koszty te ponosi ostatecznie Zamawiający. Jednakże niestety nigdy nie ma 100 % pewności wygranej.

O ile przypadku dużych przetargów „sztywne” stawki wpisu działają na korzyść Wykonawców to w mniejszych przetargach są one dużą barierą dla mniejszych podmiotów.

W odróżnieniu od postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w sprawach sądowych przedsiębiorca walczy o swoje pieniądze (cała należną mu kwotę) – więc o wiele chętniej podejmuje ryzyko ponoszenia kosztów opłaty od pozwu w wysokości 5% od wartości przedmiotu sporu.

Natomiast w przetargu walczy o szansę zysku na poziomie od kilku do kilkudziesięciu procent wartości zamówienia…

Niestety tak wysokie koszty odwołania sprawiają, że Zamawiający często przeprowadzają „małe” postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w sposób „nie do końca” odpowiadający przepisom PZP.

Być może warto byłoby omówić ten problem z organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców i poczynić kroki w kierunku uzmysłowienia tego problemu „decydentom”.

 

 


{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: