Warning: Declaration of thesis_comment::start_lvl(&$output, $depth, $args) should be compatible with Walker::start_lvl(&$output, $depth = 0, $args = Array) in /home/weblex/ftp/Baraniewski/Blog/wp-content/themes/thesis_182/lib/classes/comments.php on line 155

Warning: Declaration of thesis_comment::end_lvl(&$output, $depth, $args) should be compatible with Walker::end_lvl(&$output, $depth = 0, $args = Array) in /home/weblex/ftp/Baraniewski/Blog/wp-content/themes/thesis_182/lib/classes/comments.php on line 155

Warning: Declaration of thesis_comment::start_el(&$output, $comment, $depth, $args) should be compatible with Walker::start_el(&$output, $object, $depth = 0, $args = Array, $current_object_id = 0) in /home/weblex/ftp/Baraniewski/Blog/wp-content/themes/thesis_182/lib/classes/comments.php on line 155

Warning: Declaration of thesis_comment::end_el(&$output, $comment, $depth, $args) should be compatible with Walker::end_el(&$output, $object, $depth = 0, $args = Array) in /home/weblex/ftp/Baraniewski/Blog/wp-content/themes/thesis_182/lib/classes/comments.php on line 155
Dialog techniczny nowelizacja PZP

Blog o procedurze przetargowej

Dialog techniczny nowelizacja PZP

Jakub Baraniewski, 14 czerwca 2012

Zamawiający często borykają się z problemami dotyczącymi opisu przedmiotu zamówienia.

W szczególności problematyczne są opisy przedmiotów, w których wykorzystywane są skomplikowane rozwiązania technologiczne. Jednakże często – wydawałoby się prosty – opis zamawianego samochodu dostarcza wiele trudności.

Nie można przecież wymagać od Zamawiającego posiadania wiedzy technicznej z każdej dziedziny.

Szpital o budownictwie, Miasto o motoryzacji…?

Przed sporządzeniem opisu przedmiotu zamówienia należałoby skonsultować to z fachowcami – praktykami a nie ze specjalistą od sporządzania SIWZ w każdej dziedzinie.

Specjalista oczywiście radzi sobie jak potrafi. Szuka informacji w internecie, konsultuje opis ze szwagrem budowlańcem i stryjem mechanikiem samochodowym ;). Jednakże pomimo dobrej woli specjalisty trudno uznać taki sposób konstruowania opisu przedmiotu zamówienia za profesjonalny.

 Przepisy i orzecznictwo „europejskie” dopuszczają stosowanie dialogu technicznego. Polskie ustawodawstwo też tego  nie zabrania. Jednakże Zamawiający w obawie przed zarzutami „ustawiania przetargów” niezwykle rzadko kontaktują się z fachowcami mogącymi być potencjalnymi wykonawcami.

Efektem tego strachu są błędnie lub nieprecyzyjnie sporządzone opisy przedmiotu zamówienia.

Wykonawca wygrywa przetarg zawiera umowę, a potem zaczynają się problemy:

Błędy w projekcie, które uniemożliwiają realizację inwestycji

Opisana technologia wyszła z użycia

Materiały wskazane w SIWZ są nie dostosowane do danej inwestycji itp…

W wyniku takiego nieprecyzyjnego zamówienia Zamawiający nie dostaje tego o co mu chodziło – bo nie miał odpowiedniej wiedzy technicznej żeby to opisać a Wykonawca ma problem z rzetelnym wywiązaniem się z umowy.

Remedium na te wszystkie niedogodności jest wspomniany wyżej „Dialog techniczny” czyli doradztwo i udzielanie informacji niezbędnych do sporządzenia opisu przedmiotu zamówienia, przez fachowców – potencjalnych wykonawców.

Planowana nowelizacja PZP po raz pierwszy w polskim ustawodawstwie ma regulować kwestie dialogu technicznego.

Dodaje ona art. 31a- 31c, które mają regulować kwestie dialogu technicznego oraz zmienia art 24 ust 2 pkt 1 PZP pozwalając na wzięcie udziału w ubieganiu się o zamówienie publiczne przez podmioty, które doradzały w toku dialogu technicznego.

W moim przekonaniu jest to bardzo korzystna dla interesu publicznego regulacja, która wreszcie pozwoli na uniknięcie wyżej opisanych paradoksów i  kłopotów.

Wspomniana nowelizacja przewiduje jeszcze kilka roztropnych rozwiązań np. dotyczących ograniczeń w wykluczaniu Wykonawców, ale o tym następnym razem…

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi, przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 8 maja 2012 r., został skierowany do Sejmu w dniu 4 czerwca 2012r.


Zostaw Komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis:

Strategy, desing, marketing & support by web.lex