Warning: Declaration of thesis_comment::start_lvl(&$output, $depth, $args) should be compatible with Walker::start_lvl(&$output, $depth = 0, $args = Array) in /home/weblex/ftp/Baraniewski/Blog/wp-content/themes/thesis_182/lib/classes/comments.php on line 155

Warning: Declaration of thesis_comment::end_lvl(&$output, $depth, $args) should be compatible with Walker::end_lvl(&$output, $depth = 0, $args = Array) in /home/weblex/ftp/Baraniewski/Blog/wp-content/themes/thesis_182/lib/classes/comments.php on line 155

Warning: Declaration of thesis_comment::start_el(&$output, $comment, $depth, $args) should be compatible with Walker::start_el(&$output, $object, $depth = 0, $args = Array, $current_object_id = 0) in /home/weblex/ftp/Baraniewski/Blog/wp-content/themes/thesis_182/lib/classes/comments.php on line 155

Warning: Declaration of thesis_comment::end_el(&$output, $comment, $depth, $args) should be compatible with Walker::end_el(&$output, $object, $depth = 0, $args = Array) in /home/weblex/ftp/Baraniewski/Blog/wp-content/themes/thesis_182/lib/classes/comments.php on line 155
Zamówienia publiczne odwołanie

Blog o procedurze przetargowej

Zamówienia publiczne odwołanie

Jakub Baraniewski, 20 lutego 2012

Zamówienia publiczne odwołanie – czy warto ?

Na pewno często zadawałeś sobie to pytanie.

Statystyki dotyczące tematyki zamówienia publiczne odwołanie wskazują, że w 2011 roku

52 % odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej  skończyło się pozytywnie dla Wykonawcy.

Co kryje się za statystyką?

Sformalizowany sukces (40%): uwzględnienie odwołania -25%, uwzględnienie przez zamawiającego zarzutów – 15%

Cofnięcie odwołania – 12% – w praktyce zazwyczaj oznacza to wypracowanie konsensusu pomiędzy stronami

Sukcesy, których nie widać w statystyce:

z własnej praktyki znam przypadki, w których Zamawiający otrzymał odpis odwołania, od razu zmienił swoją decyzję i udzielił zamówienia mojemu klientowi.

Jak widzisz, często już samo złożenie odwołania skutkuje sukcesem Wykonawcy.

Ponadto, aż 17% odwołań zostało zwróconych lub odrzuconych ze względów formalnych – co było prawdopodobnie wynikiem braku fachowej pomocy przy wniesieniu odwołania.

Merytorycznie rozpatrzono i oddalono jedynie 31 % odwołań, zatem 69% odwołań miało szansę na sukces

Również czas oczekiwania na rozstrzygnięcie KIO nie przeraża – to tylko 12 dni

Zamówienia publiczne odwołanie – zdecydowanie warto.

Po pierwsze – częściej odwołanie jest skuteczne niż nie

Po drugie – samo sporządzenie i „zagrożenie” odwołaniem może odnieść pozytywny skutek – Zamawiający nie lubią, żeby KIO lub ktokolwiek „z zewnątrz” badał dokumentację ich zamówienia publicznego.

Po trzecie – czas oczekiwania na rozstrzygnięcie jest bardzo krótki, a w stosunku do wartości zamówienia publicznego koszty niewielkie.

 

źródło statystyk: Informator Urzędu Zamówień Publicznych, styczeń 2012 r. , www.uzp.gov.pl


{ 8 komentarzy… przeczytaj je poniżej dodaj jeden komentarz }

Anna Kwiecień 3, 2012 o 11:01

A jak się odwołać kiedy oferta która powinna była być odrzucona nie została odrzucona (nie spełniała SIWZ), ale ponieważ z tego względu miała niższą cenę to wygrała. Na nic się zdały odwołania do urzędów które miały jakoby kontrolować jednostkę. Do UZP nie mieliśmy możliwości się odwoływać.

Co można z takim fantem uczynić?

pozdrawiam
AJ

Odpowiedz

Jakub Baraniewski Kwiecień 6, 2012 o 12:38

Pani Anno
Niestety nie jestem w stanie udzielić Pani rzeczowej odpowiedzi w ramach „pogawędki” na blogu.

Z treści Pani komentarza mogę jedynie domniemać pewne fakty, jednakże nie chciałbym wprowadzać Pani w błąd nie znając dokumentacji sprawy.
Obawiam się też, że minął już termin do wniesienia ewentualnego odwołania.

W przyszłości serdecznie zapraszam do indywidualnej konsultacji i skorzystania ze świadczonej przeze mnie pomocy prawnej. W razie potrzeby proszę o kontakt z moją Kancelarią – kancelaria@baraniewski.pl
Myślę, że podejmując szybkie działania będzie Pani mogła wygrać jeszcze wiele przetargów.

pozdrawiam JB

Odpowiedz

Rafał Kwiecień 4, 2012 o 09:51

Czy Zamawiający ma prawo odrzucić ofertę, jeśli w formularzu cenowym na 160 pozycji w dwóch przez pomyłkę pojawiła się cena 0,00 zł?

Odpowiedz

Jakub Baraniewski Kwiecień 6, 2012 o 13:05

Zasadniczo NIE.

ALE prawdopodobnie Zamawiający uznał, że oferta zawiera „błędy w obliczaniu ceny” a nie „oczywiste omyłki rachunkowe” lub „inne omyłki polegające na niezgodności oferty z SIWZ, niepowodujące istotnych zmian w treści oferty”.

Granice pomiędzy tymi pojęciami są „płynne” o czym świadczy bardzo obszerne orzecznictwo KIO dotyczące tej tematyki.

Nie wiem jakie było uzasadnienia odrzucenia Pana oferty.

Podobnie jak w przypadku Pani Anny, nie jestem w stanie udzielić Panu rzetelnej odpowiedzi bez zapoznania się z dokumentacją.

„Po pierwsze nie szkodzić” – bez głębszej znajomości sprawy mógłbym Pana wprowadzić w błąd.

Zapraszam (teraz lub w przyszłości) do indywidualnego kontaktu – kancelaria@baraniewski.pl

Proszę pamiętać, że terminy do wniesienia odwołania są bardzo krótkie (w wielu przypadkach tylko 5 dni). Jeżeli miałbym Panu realnie pomóc w rozwiązaniu problemu konieczny jest natychmiastowy kontakt.

Pozdrawiam

JB

Odpowiedz

Marcin Kwiecień 9, 2012 o 18:20

Witam,
Moja firma została wykluczona z przetargu z powodu:
„Zgodnie z brzmieniem art. 24 ust 2 pkt 2) Pzp wykluczeniu podlega wykonawca, który nie wniósł wadium do upływu terminu składania ofert, na przedłużony okres związania ofertą lub w terminie, o którym mowa w art. 46 ust. 3, albo nie zgodził się na przedłużenie okresu związania ofertą.”
Rzeczywiście nie przedłużylem ważności(wadium wpłaciłem na konto). Według wykonawcy wysłał mi on pismo(tylko faxem), ze mam przedłużyć termin związania umową oraz ważności wadium. Faxu z taką treścią nie otrzymałem. Dowiedziałem się o wykluczeniu dopiero przy zamieszczeniu wyniku przetargu na stronie zamawiającego. We wtorek po Świetach mam zadzwonić do osoby ktora ma mi udzielić więcej informacji. Dodam, że na 2 faxy wyslane przeze mnie zamawiający nie odpowiedział, telefonicznie też był ogromny problem z kontaktem(część numerów podanych w SIWZ nie odpowiadała a jeden odbierała kobieta nie związana z zamawiającym!!!).
Podsumowując, czy mogę Pana prosić o radę co mam robić w takim przypadku.
Nie wiem czy złożyłem najkorzystniejszą ofertę(mam nadzieje dowiedzieć się jutro) ale szanse na to są bardzo duże.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Jakub Baraniewski Kwiecień 10, 2012 o 09:43

Jeżeli Pana oferta jest najkorzystniejsza i sytuacja faktyczna wygląda tak jak Pan opisał to myślę, że będę w stanie Panu pomóc.

Proszę o bezpośredni (i bardzo szybki – krótkie terminy!!!) kontakt z moją Kancelarią, gdy już będzie Pan wiedział czy Pana oferta była najkorzystniejsza.

Dane kontaktowe są w blogu i na stronie Kancelarii http://www.baraniewski.pl

pozdrawiam

JB

Odpowiedz

Zbigniew Sierpień 28, 2013 o 15:53

Co powinno być w treści odwołania jeśli cena firmy która złożyła najkorzystniejszą ofertę jest o 47% niższa od kwoty jaką zamawiający chce przeznaczyć na realizację zadania. W przetargu zostały złożone tylko dwie oferty. Druga przekracza budżet zamawiającego o 14%.

Odpowiedz

Jakub Baraniewski Sierpień 30, 2013 o 07:36

Wygląda na to, że mamy do czynienia z rażąco niską ceną. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani moją pomocą przy odwołaniu to zaparaszam do kontaktu telefonicznego. Przypominam, że na odwołanie mamy 5 lub 10 dni więc wskazany byłby natychmiastowy kontakt.

Odpowiedz